HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Force FluoroPhenyl LC Columns, Particle Size: 1.8 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Capable of both reversed-phase and HILIC separations
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Pentafluorophenyl propyl |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed-Phase, HILIC |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 830 bar (12,000 psi) |
| Particle Size | 1.8 μm |
| Ligand Type | Fluorophenyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 10% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L43 |
Restek™ Force C18 LC Columns, Particle Size: 1.8 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A traditional end-capped C18 column, ideal for general-purpose use in reversed-phase chromatography
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed-Phase |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 830 bar (12,000 psi) |
| Particle Size | 1.8 μm |
| Ligand Type | Endcapped C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 20% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L1 |
Restek™ Force FluoroPhenyl LC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Capable of both reversed-phase and HILIC separations
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Pentafluorophenyl propyl |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed-Phase, HILIC |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 600 bar (8,700 psi) |
| Particle Size | 3 μm |
| Ligand Type | Fluorophenyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 10% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L43 |
Restek™ Raptor™ ARC-18 LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for high-throughput LC-MS/MS applications with minimal sample preparation
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Sterically Protected C18 |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | LC-MS/MS |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 1 to 8 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C1 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C1 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L13 |
Restek™ Raptor™ Biphenyl LC Columns, Particle Size: 1.8 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for bioanalytical testing applications like drug and metabolite analyses
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 1.8 μm |
| Ligand Type | Biphenyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 125 m2/g |
| Max. Pressure | 830 bar (12,000 psi) |
| USP Type | L11 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 2.1 mm x 50 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Hamilton™ PRP™-C18 Reversed-Phase HPLC Columns: PEEK
Designed to provide high-efficiency, reversed-phase separations over an extended column life in nearly any mobile phase or pH
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PRP-C18 |
| Temperature | 5°C to 85°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Packing Material | Polymer |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L21 |
Restek™ Pinnacle II™ C18 Reversed Phase HPLC Column, 3 μm, 2.1 mm x 100 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 13%; Pore Size: 110 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Force Biphenyl LC Columns, Particle Size: 1.8 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for bioanalytical testing applications such as drug and metabolite analyses
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl |
| Temperature | 80°C |
| For Use With | Bioanalytical Testing Applications |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 830 bar (12,000 psi) |
| Particle Size | 1.8 μm |
| Ligand Type | Biphenyl |
| Type | HPLC/UHPLC Column |
| Carbon Load | 15% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L11 |
Restek™ Raptor FluoroPhenyl LC Columns, Particle Size: 2.7 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Capable of both reversed-phase and HILIC separations
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Ligand Type | Fluorophenyl |
| Type | Column |
| Stationary Phase | Pentafluorophenyl Propyl |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | Basic and Hydrophilic Compounds |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| Column Type | Reversed-Phase, HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m2/g |
| Max. Pressure | 600 bar (8,700 psi) |
| USP Type | L43 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Silica Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Restek™ Pinnacle II™ C18 Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 150 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 13%; Pore Size: 110 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Raptor Biphenyl LC Columns USP L11
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for bioanalytical testing applications like drug and metabolite analyses
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Raptor Biphenyl LC Column |
| Column Type | HPLC |
| Max. Pressure | 600 bar |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Amino Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent choice for the analysis of simple sugars
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| For Use With | Normal Phase Analysis of Mono and Disaccharides or Similar Compounds |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Quantity | 10 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Aminopropylsilane |
| Flow Rate | 1 mL/min |
| Type | Column |
| Carbon Load | 2% |
| Packing Material | Type B Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L8 |